Send me Your FREE
Health & Nutrition Updates

Tips on ways to live longer, healthier and happier.
Enter your email below.

NewsBites October 2010 Issue

Healthy Eating Getting Pricier

Can you afford to eat right? Itís getting tougher. Prices of foods rich in nutrients rose at almost double the rate of junk food from 2004 to 2008. University of Washington researchers tracked the cost of the top 20% most nutrient-dense supermarket selections, such as vegetables and fortified wholegrain cereals,

To continue reading this article you must be a paid subscriber.

Subscribe to Tufts Health & Nutrition

Subscribe and receive the next full year of Tufts Health & Nutrition for just $24. And access all of our online content - including years of back issues - free of charge. That's a savings of $12 off the regular rate. It's like getting 4 issues free!

Or subscribe for two years for $40 and save even more!

Get Tufts Health & Nutrition Digital

With 12 months of Tufts Health & Nutrition DIGITAL and get instant access to digital editions of current and past issues that you can download and save in PDF format to your PC, Mac or mobile device. You will also get unlimited access to everything on the site.

Subscriber Log In

Forgot your password? Click Here.

Already subscribe but haven't registered for all the benefits of the website? Click here.